Rīgas Tālmācības vidusskolai
9 gadi!
Svinam kopā!

Apply for studies!

Become our student

Why study at RTV?

8 years - leading distance learning school in primary and high school education

1500 graduates – largest graduate amount in Latvia!

100 % online – custom developed e-platform and online lectures

International experience working with Finland, Estonia and Lithuania

Flexibility – start studying at any time and place

Individual curriculum - study at your chosen time

E-platform always with you – e-platform is available in smartphones, tablets and other devices

Most friendly school – discounts for social groups

Prior acquired education is recognized and treated as equal, providing shorter period of education

Special methodological support: text books, videos, Webinars, online consultations

Opportunity to acquire certificate by completing professional education program "Success University" at no cost

Plan yourself when, what and how much to study.

Programs

Choose your own educational path

  • The lower secondary level (7th -9th grade) distance learning program. The certificate of general basic education provides an opportunity to continue studies in any general secondary or vocational school.

  • The general secondary on-line program provides a balanced learning of all spheres including nature studies – physics, chemistry and biology. The program gives an opportunity to continue studies in any Latvian or foreign college or university.

  • The humanitarian and social studies on-line program offers to study two foreign languages plus the integrated nature science course including the basics of physics, chemistry and biology. The program offered is meant for those whose future is not connected with science or medicine.

  • Information technologies is one of the most prospective spheres and many people are choosing their future profession connected with ICT. What to start with,if you dont have any prior knowledge in programming? We are offering you a Maths and Nature Studies Technical Secondary course with a deeper programming skills education.

Graduate testimonials

Annija Oueijan

Annija Oueijan

Vēlējos pateikt lielu, lielu paldies par to, ka ir šāda skola un par Jūsu atsaucību, uzmundrinājumiem, kvalitatīvajiem mācību materiāliem, smaidiem! Ļoti priecājos, ka pusgadā nomainīju skolas un atnācu pie Jums! Kopš tā brīža mācīšanās bija aizraujoša, viegli savienojama ar darbu un pat ar ceļošanu. Un arī Jūsu kolektīva attieksme vienmēr pārsteidza ar lielo atsaucību, smaidiem, jokiem un ļoti personisku pieeju. Paldies Jums par šo fantastisko laiku, jaunajām zināšanām un par iespēju pēc 7 gadu pauzes saņemties un nokārtot vidusskolu!

Daniels Spogis

Daniels Spogis

Esmu ļoti lepns, ka varu sevi saukt par šīs skolas absolventu. Attieksme pret skolēniem ir augstākajā līmenī. Ļoti labi skolotāji, kas vienmēr visu paskaidros. Šajā skolā valda vien pozitīvisms!

Kristofers Bindulis

Kristofers Bindulis

Vislabākā Tālmācības vidusskola Latvijā, ideāls variants priekš sportistiem, kuri vēlas apvienot augsta līmeņa sportu ar mācībām! Ļoti atsaucīgi un forši cilvēki!

Paula Zvejniece

Paula Zvejniece

 Atsaucīga, saprotoša, pretimnākoša attieksme. Lieliski izstrādāta mācību programma, centīgi un jauki skolotāji, draudzīgs un sirsnīgs skolas darbinieku kolektīvs. Man bija prieks un gods būt jūsu skolniecei, no visas sirds - PALDIES!! :) Vēlu daudz skolēnu, panākumu un raitu ritumu darbos :) Kā arī paklanos direktoram par viņa rūpēm un milzīgo centību. Trīs reiz URRĀ!  :))

Valts Peleckis

Valts Peleckis

Bija prieks mācīties 4 gadus Rīgas tālmācības vidusskolā. Paldies par šiem gadiem. Ideāls variants apvienot skolu un sportu kopā. Iesaku visiem sportistiem.